Klauzula parkingowa – zapisy umowie ubezpieczenia, określające na jakich parkingach przewoźnik powinien stawać by otrzymać odszkodowanie, jeżeli w trakcie takiego postoju dojdzie do szkody w ładunku.
Przykładowe szkody, których dotyczy klauzula parkingowa:
Ubezpieczyciele co do zasady obejmują ochroną postój w sytuacjach wymuszonych, takich jak: wypadek, awaria, zatrzymanie przez służby, pomoc ofiarom, formalności celne – dlatego skupimy się na ochronie postojów wynikających z innych źródeł, takich jak przepisy o czasie pracy kierowców, tankowanie, potrzeby fizjologiczne kierowcy.
Na początek, na warsztat weźmiemy największego ubezpieczyciela w Polsce. W podstawowej wersji ubezpieczenia, jego ochrona jest dość mierna:
‘’ O ile zakres ochrony ubezpieczeniowej nie został rozszerzony przez włączenie odpowiednich klauzul określonych w załączniku do OWU, po opłaceniu dodatkowej składki, XYZ nie odpowiada za: szkody powstałe podczas postoju środka transportu poza parkingami strzeżonymi, z wyjątkiem sytuacji, gdy postój środka transportu wynika z:
Oznacza to, że wszelkie postoje związane z czasem pracy kierowców, potrzebami fizjologicznymi czy tankowaniem – muszą mieć miejsce na parkingach strzeżonych, inaczej brak jest ochrony ubezpieczyciela. Warto dodać, że za parking strzeżony, ów ubezpieczyciel uznaje : ‘’ teren ogrodzony, całodobowo dozorowany, oświetlony w porze nocnej, wyposażony w urządzenia blokujące wjazd i wyjazd pojazdu bez zezwolenia osoby dozorującej parking;’’ – nie zawsze jest możliwość znaleźć takie miejsce.
U owego ubezpieczyciela możemy wykupić dodatkową klauzulę, wówczas ochrona poszerza się następująco:
‘’szkody powstałe podczas postoju środka transportu poza parkingami strzeżonymi, w sytuacji braku możliwości pozostawienia środka transportu na parkingu strzeżonym, o ile z umowy przewozu, ze zlecenia przewozowego ani z instrukcji przewozu nie wynika zakaz parkowania poza parkingami strzeżonymi. Ochrona ubezpieczeniowa na podstawie tej klauzuli udzielona jest wyłącznie gdy postój środka transportu odbywa się w obrębie stacji paliw, hotelu, motelu, baru, restauracji w miejscu oświetlonym podczas postoju w porze nocnej oraz w czasie pracy tych instytucji o ile postój wynika z:
Jak widać, tutaj ubezpieczyciel poza parkingami strzeżonymi daje ochronę również innym miejscom(stacje, hotele, motele itd.) , o ile spełnione zostanie kilka innych warunków. Brzmi lepiej, niestety dalej są tu poważne wyłączenia ochrony ubezpieczyciela
Przesłanki wyłączające odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkody podczas postoju:
Przejdźmy do kolejnego ubezpieczyciela, również popularnego w Polsce oraz jego zapisów dotyczących klauzuli parkingowej. W tym przypadku standardowo oferowana wersja brzmi:
‘’W czasie postoju kierowca zobowiązany jest pozostawić pojazd wraz z przesyłką na parkingu strzeżonym, a jeśli jest to niemożliwe – w miejscu zapewniającym maksimum bezpieczeństwa tj. na terenie trwale ogrodzonym, zamkniętym, dozorowanym oraz oświetlonym lub na znajdujących się na trasie przewozu parkingach przy motelu, hotelu, całodobowej stacji benzynowej lub urzędzie celnym.’’
Definicja parkingu strzeżonego – ‘’teren wydzielony, całodobowo dozorowany, oświetlony w porze nocnej, wyposażony w urządzenia blokujące wjazd i wyjazd, które uniemożliwiają wjazd i wyjazd pojazdu bez zezwolenia osoby dozorującej parking;’’
Tutaj nie ma zbyt wiele do omawiania – ubezpieczyciel zapewni ochronę za szkody powstałe wyłącznie na:
Parkingi które nie będą objęte ochroną:
Jeżeli po lekturze tego artykułu, jesteście Państwo zaciekawieni zagadnieniami ubezpieczeniowo-transportowymi lub też macie w tym temacie jakieś pytania –zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się z nami
Cargo Broker sp. z o.o.
ul. Warszawska 29A/U1
05-820, Piastów
Tel: 48 668 32 55 00
E-mail: m.marciniak@cargobroker.pl